Депутати Тернопільської облради розкритикували проєкт закону про ринок землі і звернулися до керівництва держави

Депутати Тернопільської обласної ради закликають кабінет міністрів та президента України не допустити ухвалення проєкту Закону України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», натомість продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Відповідне звернення ініціювали депутати фракції «Європейська солідарність» облради.

Як наголошують депутати фракції «Європейська солідарність», поспішне відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення може призвести до невідворотних процесів, які будуть мати негативні наслідки не лише на аграрний сектор, а й на інші сфери життєдіяльності країни.

Депутат обласної ради від «Європейської солідарності» Микола Пилипів зазначає що, ринок землі в Україні є питанням національного значення. Адже український аграрний бізнес виробляє 80% аграрної продукції, формує до 20% ВВП країни та 39% її експортного потенціалу. Тому помилки суб’єктивного характеру, які можуть спричинити руйнацію існуючого малого і середнього українського аграрного бізнесу, є неприпустимими. Саме тому фракція «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (тепер вже «Європейська солідарність») у Тернопільській облраді упродовж 4 років відстоювала питання продовження мораторію на продаж земель.

– За даними соцдосліджень, від 70% до 80% селян виступають проти вільного продажу землі. Відповідно поспішна земельна реформа, яку не підтримує народ, може спричинити соціально-політичні потрясіння в суспільстві. У разі прийняття закону 96% аграріїв не зможуть купити землю, на якій працюють, у перші роки після відкриття ринку. Є ризик, що одразу після скасування мораторію земельний ресурс буде монополізовано за тими чи іншими схемами. Також варто брати до уваги ще один важливий фактор, через який розпродаж головного стратегічного багатства країни є неприпустимим і передчасним – більше 80% українців проживають за межею бідності, і єдиним способом їхнього виживання є земля.

Депутати застерігають, що у час, коли Україна воює на східних кордонах із агресором, відкритість ринку землі може спричинити втрату територій. Вони також наголошують, що сьогодні не можуть реалізувати своє право учасники АТО, яким держава гарантувала отримання земельних ділянок в рамках безоплатної приватизації.

Тому обранці головного самоврядного органу Тернопільщини закликають керівництво держави між поспішним відкриттям ринку земель сільськогосподарського призначення і грунтовною реформою обрати комплексну земельну реформу.

Депутати фракції «Європейської солідарності» наголошують, що серед базових положень майбутніх законів стосовно ринку землі мають бути наступні:
– запуск державної програми пільгового кредитування середніх і малих сільгосппідприємств та фермерських господарств для купівлі землі (мінімальний термін – 15 років);
– переважне право на купівлю землі має мати діючий орендар землі і власники сусідніх земельних ділянок;
– відчуження земельної ділянки не є основною для дочасного розривання договору її оренди;
– право на купівлю сільгоспземель повинні мати виключно громадяни України, фермерські господарства, юридичні особи, які мають статус сільгоспвиробника останні три роки, засновниками яких є громадяни України;
– заборона права купівлі сільгоспземель іноземцями, особами без громадянства та іншими юридичними особами, заснованими іноземцями;
– заборона права купівлі іноземцями та юридичними особами, заснованих іноземцями часток в юридичних особах – власниках сільгоспземлі;
– відкриття ринку землі в Україні повинне наступати з моменту завершення наповнення Державного земельного кадастру, реєстру прав на нерухоме майно, інвентаризації земель запасу і резерву та виправлення в публічній кадастровій карті України раніше допущених помилок в геометричних даних по земельних ділянках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *