Як запобігти пташиному грипу?

   Грип птиці – гостре інфекційне захворювання, що викликається вірусом, який, за своєю природою, є спорідненим з вірусом грипу людей і тварин. Збудники поділяються на таких, що викликають високопатогенний і низькопатогенний перебіг хвороб. Грип поражає всі види птахів, а резервуаром збудника є перелітна птиця, яка може розносити його на великі відстані.

    Класичним прикладом тому був спалах грипу в диких лебедів  у 2017 році на території Борщівського району, де птахи зупинились у заплаві Дністра на відпочинок, а  місцеві жителі, на заклик природоохоронних товариств,  проводили підгодівлю, чим продовжили їх перебування поблизу населеного пункту. За декілька днів серед лебедів почалась масова загибель, а надпис, що був на кільці одного з трупів  свідчив, що птах був окільцьований у м.Гданськ.  А в Польщі та інших європейських країнах тоді вирував пташиний грип.

     Подібна ситуація спостерігається і в нинішньому році. Повідомлення про  грип вже надійшли із Польщі, Угорщини Румунії, Словацької Республіки. Перший випадок зареєстрований і в Україні. Тож виникає логічне запитання – як запобігти грипу і чи можна досягти успіху у протистоянні цій хворобі ?

     Вірус грипу потрапляє у зовнішнє середовище зі всіма виділеннями з організму хворої птиці. Він також міститься в яйцях та продуктах забою. Проте основний шлях зараження – повітряно-крапельний і здорова птиця, яка перебуває в контакті з хворою, піддається ризику інфікування.

     Тому нагадаю основні правила, дотримуючись яких можна запобігти потраплянню збудника в господарства. Перш за все необхідно забезпечити дотримання закритого режиму роботи. Завезення нової партії птиці проводити лише після письмового підтвердження епізоотичного благополуччя господарства-постачальника, яке засвідчене державною служби ветеринарної медицини. Посадка птиці має відбуватись у продезінфіковане приміщення із дотриманням санітарних розривів між посадками. Дезінфекції слід піддавати також тару і транспорт. Не варто утримувати в одному пташнику птицю різного віку. Важливим є проведення моніторингу на міграцію вірусу грипу в природі.

     Щодо індивідуальних господарств населення, то важливим є утримання птиці в закритих вольєрах  і недопущення контакту з дикою та синантропною птицею, особливо на водоймах, де після тривалих перельотів водоплавна  зупиняються на перепочинок. Варто знати, що у водоплавних птахів грип часто протікає безсимптомно, проте вони можуть передавати збудника здоровій домашній птиці. Наголошу також, що навіть перехворіла птиця залишається вірусоносієм упродовж кількох місяців і при контакті може заражати здорову. Тому при будь-яких перших ознаках захворювання птиці слід негайно   повідомляти державну службу ветеринарної медицини.

     Враховуючи ту обставину, що пташиний грип є небезпечним і для людини,  рекомендую взяти собі за правило – ніколи і за ніяких умов не купувати м’ясо птиці на «стихійних ринках» де нічого не відомо про його походження і воно не піддавалось ветеринарно-санітарній експертизі. Бо нехтування цим правилом може нести небезпеку для вашого здоров’я  та членів ваших родин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *