Власники кооперативу «Аляска-Авто» роками відстоюють своє право користуватися гаражами в судах

Протягом багатьох років власники гаражного кооперативу «Аляска-Авто», що в Тернополі, відстоюють своє право на користування своїми гаражами.

Сьогодні вони борються за те, щоб могти приватизувати землю, яка знаходиться під цими гаражами, але щоразу виникають нові проблеми. Цього разу ДНТП «Промінь», що належить до концерну «Укроборонпром», оскаржив в суді розпорядження голови Тернопільської облдержадміністрації, про те, щоб передати земельну ділянку площею 5,8 га в оренду «Алясці-Авто» та розподілити її між власниками гаражів. Чому так склалося і що робитимуть далі представники кооперативу, ми запитали у голови правління ОК «Аляска-Авто» Миколи Науменка.

1350 осіб залишають без гаражів

«Земля, де знаходяться наші гаражі, завжди належала державі. Цю землю надали у постійне користування «як землі промисловості» спочатку заводу «Сатурн», а у 2000 році правонаступнику цього заводу ДНТП «Промінь» з призначенням «для розвитку підприємства». З 1996 року Тернопільська міська рада дала дозвіл на розміщення на цій землі автомобілів з облаштуванням автостоянки. Ми, як власники місць для автостоянки, згідно із договором-зобов’язання заплатили цільовий внесок і сплачували також заводу орендну плату», – розповідає пан Микола.

«30 жовтня 2012 року, – продовжує він, – «Промінь», нікому нічого не сказавши, пише нотаріально завірену заяву про те, що відмовляється від тієї землі на користь міської ради. Вже у листопаді 2012-го рішенням сесії ця земля для розробки земельної документації передається комерційній структурі ТОВ «Тернопільбудінвестзамовник». Коли ми про це дізналися, вирішили діяти. Аби захистити свої інтереси, створили кооператив «Аляска-Авто», який об’єднує 1350 членів. Тобто з 2012 року у нас триває «війна» за наші гаражі й можливість розміщуватися на цій земельній ділянці, за яку ми вважаємо, сплатили за ці роки уже достатньо. Тому маємо право на її безоплатну приватизацію».

Роки судів не минули безслідно…

Роки відстоювання власних інтересів не минули безслідно. Кооперативу вдалося виграти суди в усіх інстанціях і добитися того, щоб землю з комунальної власності передали у державну.

«У 2016 році, коли Тарас Білан став виконуючим обов’язки директора «Променю», то скористався тим, що ця земельна ділянка офіційно не була передана нікому у власність, тому, посилаючись на акт 2000 року, переписав землю у постійне користування знову на завод. Щоб дійти якоїсь згоди, ми підписали мирову угоду. А з 1 квітня 2017 року заключили договір про обслуговування на 49 років про співпрацю з «Променем». У грудні Білана знімають. Директором став пан Лікаренко. Його політика полягала в тому, щоб ліквідувати попередні угоди, а нові перезаключати терміном на один рік», – пояснив Микола Науменко.

Тоді ж у 2017-ому створили спеціальну комісію при облдержадміністрації, яку очолював тодішній голова Степан Барна. Результатом роботи цієї комісії стало підписання 3 червня 2019 року розпорядження голови ТОДА про вилучення земельної ділянки у «Променя» та повернення її у відомство обласної адміністрації. Другим розпорядженням, що було підписане 12 червня, передбачено передачу земельної ділянки в оренду «Алясці-Авто» та розподілення її між людьми.

«Сподіваємося на справедливість»

«Сьогодні ми змушені були відреагувати, бо у тернопільських ЗМІ почала виходити інформація про те, що військова прокуратура спільно із «Променем» відсудила землю в ОДА. Утім, є багато суперечностей. Наприклад, в одній із публікацій пресслужба Укроборонпрому стверджує, що розпорядження, яке підписав тодішній голова ТОДА у червні поточного року, – це «не перша спроба забрати у ТДНТП «Промінь» зазначену земельну ділянку». Попередня спроба, за їх словами, відбулася у 2013 році. Однак, це брехня. Бо є рішення суду про те, що «Промінь» відмовився від права користування (надало згоду вилучення) цією земельною ділянкою. А тепер «Промінь» спільно із військовою прокуратурою Тернопільського гарнізону оскаржують ці розпорядження. Нам сьогодні незрозуміло, хто фінансує всю цю судову тяганину та чому підключена військова прокуратура. Процес у Тернопільському окружному адмінсуді був на нашу користь, але «Промінь» подав апеляцію до Апеляційного суду Львівської області. Той суд визнав протиправним та скасував припис від 20 березня 2019 року державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області Тараса Серетного, на підставі якого Тернопільська облдержадміністрація припинила законне право користування земельною ділянкою оборонного підприємства Державного концерну «Укроборонпром» Утім, це скасовує лише припис, а не саме право користування земельною ділянкою. Тому наразі ще зарано робити настільки гучні заяви з їх боку», – пояснив пан Микола.

Сьогодні власники гаражів чекають постанову Апеляційного суду та готуються подавати касаційну скаргу, бо переконані, що закон має бути на їхній стороні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *